2013. április 27., szombat

2013. 04. 27.

A tegnapi földrajzóráról fogok írni. Pénteken mindig az infóteremben szoktunk lenni, ezért sokan késve érkeznek az órára, mert ez a terem egy másik emeleten van. Ezen az órán sem hagyták el ezt a "jó" szokásukat.. Az óra elején írtunk egy topográfia dolgozatot, nem kapunk majd rá jegyet, hanem csak pontokat. Szóval ha valaki 1-est írna, nem fog kapni semmit. Ez nekem nagyon tetszik, főleg mert így Zsuzsi nem szerez ezzel annyi rossz jegyet. Aznap meghallgattuk/megnéztük Elemér prezentációját, akinek eredetileg keddre kellett volna elkészítenie. A tavakról beszélt nekünk. Az volt a baj az előadásmódjával, hogy végig olvasni akarta azt, amit már leírt a diára is. Tanár úr figyelmeztette Elemért, hogy nem ez a feladat, hanem az, hogy a saját szavaival mondja el, amit leírt. Először nehezen ment ez osztálytársunknak, de utána kérdésekkel segített neki Tanár úr, és úgy már sikerült. Csak az nem tetszett nekem, hogy olyan gyorsan szaladtunk végig a prezentáción. Tudom, hogy sietni kellett, hogy még beleférjen Lacié is, és hogy valószínűleg volt benne sok felesleges dolog, amit nem kell megtanulnunk, de azért én kíváncsi lettem volna rá. Lacinak még pénteken kellett volna előadni az övét, de nem csinálta meg, sőt még keddre sem, ezért most került sor a kiselőadására. A folyókról tudhattunk meg információkat. Szerintem szép volt az elrendezése a diáknak, és sok kép is volt benne, még egy mozgó kép is (gif), az nagyon látványos volt. Nagyrészt ő is olvasta, viszont a diáin a saját szavaival írta le a mondandóját, ezért nem volt zavaró. És mint kiderült, a kedvenc folyója a Léna.... Körülbelül 6 diát készített róla..

2013. április 23., kedd

Tanulási napló

2013. 04. 23.

El kell kezdenünk írni egy úgynevezett tanulási naplót. Igazságszerint nem kell, viszont sok pontot lehet vele szerezni. És a blogírás hozzám közel áll... szeretem csinálni, csak úgy leírni a gondolataimat. A mai órán 3 embernek is kellett volna prezentációt készíteni, de egyiküknek sem sikerült. Laci  már előző órára sem készítette el, ezért a main kellett volna bemutatnia, de még mindig nem készült el vele, ezért kapott egy egyest. Ma nem haladtunk az anyaggal, hanem megbeszéltük a ciklust, mivel tegnap éjfélkor zárult le. Vegyesen eredmények születtek. Én 5-öst kaptam, mivel 24 pontot gyűjtöttem. A következő ciklusban lesz néhány új dolog, például ez a napló... de fogunk topográfiát is írni, és tanár úr kevesebb pontot ad a keresztrejtvényre és a gondolati térképekre. Nekem ez nem annyira tetszik. Eddig is elég sokat kellett azzal dolgozni, hogy 5-öst kapjunk, de így még több időt kell belefektetni. Annak viszont örülök, hogy nem kell mostanában prezentációt készítenem, mert korábban már előadtam egyet. A többieknek pedig most időpontra kell megcsinálni, és ha nem készítik el, valamilyen büntetést kapnak (kivéve, ha az óra előtt jelzik ezt). Tanár úr azt mondta hogy gyakorolnunk kell az előadást mások előtt...

2013. április 20., szombat

Árapály


Ez a videó nagyon jól szemlélteti az árapály jelenséget. Látjuk, hogy mekkora a víz szintje mikor apály van, és mikor dagály. Így, felgyorsítva ez olyan, mintha a Föld lélegezne (a videóban is egy levegővételt hallhatunk mindegyik helyen). Valahol nagyobb a különbség az apály és a dagály között (úgyértem néhány helyen sokkal magasabbra jön fel a víz).

Itt is látszik, hogy mekkora különbség lehet az óceán két állása között. A hajókat emelgeti, és leteszi a fenékre.

2013. április 7., vasárnap

Az óceánok birodalma

A bolygónk képét a tengerek határozzák meg. Földünk több, mint 70%-át víz borítja, ami kb. 80 millió km3. 5 óceán található a Föld felszínén. A tengerfenéken bonyolult domborzati formák alakultak ki. Korallzátonyok is megtalálhatóak, a legnagyobb mindközül a Nagy Korallzátony. Az óceánoknak van öntisztító tevékenységük is. 

Az óceánok kialakulása: A kiömlött magmából szivárogtak a gázok, amelyek vízgőzt is tartalmaztak. Mikor a légkör már nem bírt több vízgőzt felvenni, lecsapódott, és nagy esőzések kezdődtek. De elpárolgott az összes csapadék. Ez a folyamat többször megismétlődött.

Az első élőlények baktériumok voltak. A Sztromatolit egy kis kúp alakú képződmény= baktériumtelep.

Egyre több oxigén képződik (a baktériumok termelik), és kiszorítja a metánt, ebből kifolyólag lehűl a bolygó. De képes újra felmelegedni, mert az óceánok mélyén gázok(üvegházhatást előidéző) szivárognak a Föld belsejéből. 
Megindul a hegységképződés és a kontinensek vándorlása is.

É- és D-Amerika még nem kapcsolódott össze, így szabadon keveredhetett a Csendes- és az Atlanti-óceán vize. Viszont mikor kialakult a Panamai földszoros, ez a folyamat megszűnt. Kialakult a Golf-áramlat. Északon nagy esőzések voltak, ezért kisebb lett a (akkor még nem) Jeges-tenger sókoncentrációja, így könnyebben befagyott. Létrejött az Északi jégsapka.

Korábban megszűnt a kapcsolat az Atlanti-óceán és a Földközi-tenger között. A Földközi-tenger teljesen elpárolgott. Közben északon egyre terjedt a jégsapka és ellepte az egész Földet. Egyszercsak az Atlanti-óceán vize áttörte a Gibraltári-szorost, és újra feltöltötte a Földközi-tenger medrét. A jégkorszaknak vége lett.

Valószínűleg a távoli jövőben újra össze fognak állni a földrészek egyetlen nagy kontinenssé, ahogy a Föld élete során többször történt.